Повечето култури разказват историята за непорочното зачатие. Дали това е просто мит или би могло да се превърне в начина, по който ще правим бебета в бъдеще? Дали всички идеи от древността са митове и дали всички идеи в съвременната биология са истински факти? Какво ще ни предложи бъдещето? С какво ще се сблъскаме, ако започнем да зачеваме без секс? Дали някога ще бъдем в състояние да се върнем към секса и дали изобщо ще имаме този избор?
В бъдеще технологията може да оправдае част от древните на пръв поглед абсурдни идеи – поне в някои отношения. Някой ден може да бъде възможно да се създаде дете само от един родител. По ирония на съдбата поради начина, по който са подредени хромозомите на мъжете и жените, най-вероятно девствената майка ще бъде мъж. Учените, които изследват стволовите клетки, създават яйцеклетки и сперматозоиди от костен мозък, създават изкуствени утроби и изкуствени хромозоми. Но може да се окаже, че сме закъснели. Днес има само около 45 гени от всичките 1400, с които е започнал човешкият род. Ако генетичната информация в Y хромозомата се разпадне, какво решение биха могли да предложат технологиите, за да ни спасят?
Това е повече от въпрос, който занимава футуристите. Ако можем да направим бебета без секс, традиционната структура на семейството може да се промени до неузнаваемост. Всичките ни нагласи ще трябва да бъдат пренастроени така, че да отговарят на новия живот – този „след секса“.
Д-р Аарати Прасад е британски биолог, автор и журналист. Нейните теорeтични и практически изследвания покриват широк диапазон щекотливи теми – здравната реформа, ГМО, химикалите и козметиката и други. Най-голяма популярност получава с теориите си върху т.нар. непорочно зачатие.